Anadolu’nun Çocukları – CICFF & Los Angeles CineFest Winner

    Anadolu’da yaşam şartları çocuklar için bile çok da kolay değildir aslında. Onlar için hayat belki hiçbir zaman kolay olmayacak ancak, hayallerini ve umutlarını gerçekleştirebilecek güçü ve azmi sadece gözlerine bakarak bile anlamak mümkündür çoğu zaman…

Anadolu’nun birçok farklı bölgesinde ki gezi ve projelerim sırasında çektiğim, çocuklarımızın fotoğraflarından oluşan bu mini projem, CICFF Film Festivali ve Los Angeles Cinefest Film Festivalinde ‘En İyi Fotoğrafçı” ödülünü aldı.

Umarım motive edici bu tarz başarıların devamı gelir ve sizlere daha birçok proje veya projeler sunabilirim. İlginiz ve desteğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Anadolu’nun Çocukları

Süleymaniye’de babaanne ve dedesi ile derme çatma boş bir evde yaşayan Suriye’li göçmen kızı…Ana-babası memleketlerinde kaybolmuş, onlar da buraya kaçmışlar…Gelecekleri belirsiz.

Bu güzel kız savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriye’li bir ailenin kızı. O kocaman çakmak çakmak bakan gözlerini görür görmez kilitlemişti beni, olduğum yerde kalakalmıştım resmen…Kim bilir neler gördü, nasıl kocaman açıp hayretle izledi olup bitenleri. Belki korkuyla, belki de şaşırarak…İnsan ne düşüneceğini, ne yapamayacağını bilemez ya bazen. Hem deliler gibi fotoğrafını çekmek isteyip, hem de keşke gücüm olsa da yardım edebilsem dediğim insanlardandır bu kızcağız.

Gaziantep’de biber ve patlıcan kurutan ailesine yardım eden Gaziantep’li kız. Fotoğrafını çekebilmek için babasından zar zor izin alıp, birkaç kare fotoğrafını çekebildikten sonra, babasının homurdanmalarından sonra koşarak çalışmaya devam etmişti.

Pencereden bakan bu 3 kardeş ve annelerine rastladım bir seferinde. Suriye’li olduğunu düşündüğüm kardeşler belki de hayatlarında ilk kez vapura bindiklerinden oldukça heyecanlı ve mutlu görünüyorlardı. Küçük olan, gördüğü herşeye (vapurlar, dalgalar, martılar) gözleri açarak gülerek tepki verirken, abisi biraz abilikten olsa gerek; poz verme edalarıyla daha ciddi durmaya gayret ediyor gibiydi. Biri mutlu biri karizmatik iki kardeş, içeride geleceklerinin ne olacağını bileyen anne ile babası ve bir de bebek…Hayat ne garip ya, sonra vapurlar falan…

Ailesi ile birlikte derme-çatma bir evde yaşayan bu kız, ailesinin yemek yapmak için yaktığı ateşin önünde yemeğin yapılması beklerken.

Aşura günü sırasında annesi ile birlikte Aşura gününe katılan kız