Kaç Para Ulan Bir iPhone

Kaç Para Ulan Bir iPhone

Apple geçen günlerde yeni iPhone modelleri olan iPhone 11 modellerini tanıttı.

Senelerdir iPhone kullanan biri olarak, bu seneki tanıtımı çok da büyük bir heyecan ile takip etmedim aslında. Sadece yeni modellerin tanıtılacağını ve iPhone 11 Pro modelinin çıkacağını biliyordum. Onu da takip etttiğimden değil, sosyal medyada çıkan teknoloji haberlerinden denk geldiğimden biliyordum.Yeni modeller tanıtıldıktan ve internette incelemeleri boy göstermeye başladıktan sonra, “la bir bakayım bu sene nasıl bir telefon çıkarmışlar” diyerek dahil oldum iPhone 11 olayına. Takip edenler bilirler; fotografblog.com adında bir fotoğraf blog sitem daha var. Eğer ilginç bilgiler yakalarsam orada paylaşırım diye düşünerek birkaç tanıtım videosu ve incelemesini izledim iPhone 11 modellerinin.

Apple yine ballandıra balladıra bir sürü özelliğinden bahsetmiş iPhone 11 modellerin ama, ben fotoğrafçı gözü ile incelediğimde, bu seneki telefonların gerçekten fotoğraf konusunda iyi işler çıkarabileceğini düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi, yeni iPhone modellerinde bulunan A13 Bionic işlemci.

Nedir Bu A13 Bionic İşlemci?

 

iPhone 11 ve iPhone 11 Pro, A13 Bionic işlemci ve akıllı yazılımı sayesinde daha önce mümkün olmayan bir şeyi yapmanıza olanak veriyor; en loş ortamlarda bile muhteşem ayrıntılarla dolu göz alıcı fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Mum ışığıyla aydınlatılan bir restoranda olduğunuzu düşünün. Gece modu otomatik olarak devreye giriyor. Deklanşöre dokunduğunuzda optik görüntü stabilizasyonu özelliği sayesinde lens sabit kalırken kamera birden fazla fotoğraf çekiyor. Sonra kamera yazılımı devreye giriyor. Görüntüleri hizalayarak hareketten kaynaklanan bozulmaları düzeltiyor. Çok bulanık olan bölümleri çıkarıp daha net olanları birleştiriyor, her şeyi dengelemek için kontrastı ayarlıyor ve renkleri en doğal hallerine getiriyor.

Ardından görüntüdeki pürüzleri azaltıp, detayları zenginleştirerek size fotoğrafın son halini sunuyor. Muhteşem değil mi?

iPhone 11 ile iPhone 11 Pro Kamera Farkı

Madem iPhone 11 modellerinin fotoğraf çekme yeteneklerinden bahsediyoruz, o zaman standart iPhone 11 ile iPhone 11 Pro modelleri arasındaki en temel kamera faklılığından da bahsedelim. Standart iPhone 11 modeli üzerinde 2 adet mercek bulunuyor. Bu mercekler sayesinde geniş açı ve ultra geniş açı fotoğraflar çekebiliyoruz. iPhone 11 Pro modellerinde ise, bu 2 merceğin dışında, bir de telefoto fotoğraflar çekebileceğimiz 3. bir mercek daha bulunuyor. İnternette sıkça görüp, hakkında kinayeli yorumlar yapılan meşhur 3 mercekli iPhone modelleri, üzerinde 3 mercek bulunan iPhone 11 Pro modelleri.

Tüm iPhone 11 modelleri ile artık standart haline gelen portre modunun bulunduğunu söyleyelim. Portre modu zaten iPhone X modeli ile gelen bir özellik ve gayet iyi çalışıyor diyebilirim. iPhone 11 modellerinde portre modu biraz daha geliştirilmiş. Artık kamera ışığının yoğunluğunu ayarlayıp daha çarpıcı portreler çekmenize olanak sağlıyor.

iPhone 11’in Diğer Özellikleri

iPhone 11 modellerinin aslında sadece kamera ve fotoğraf özelliklerinden bahsetmek istiyordum ancak, kısaca diğer özelliklerinden bahsedecek olursam; iPhone 11 modelleri batarya konusunda da oldukça iddalı. Apple’ın söylemine göre, bir önceki modeller olan XR ve XS’den 5 saat daha fazla batarya ömürleri var iPhone 11 modellerinin. Tabi bu kadar gelişmiş özelliklere sahip bir telefon için bu süreler yeterli olacak mı, bu aşamada bilmek çok mümkün görünmüyor. Gerçi ben iPhone X ile hiçbir zaman pil sorunu yaşamadım, bu modellerde de pil sorunu yaşanmaz diye umuyorum.

Ekran konusu da bizim gibi fotoğrafçılık ile ilgilenler için önemli. Standart iPhone 11’in üzerinde LCD ekran bulunurken, iPhone 11 Pro modellerin üzerinde daha doğal ve gerçekçi renkler sunan ve az pil kullanan OLED ekran bulunuyor.

iPhone 11, 64GB, 128GB ve 256GB dahili bellek ile sunulurken, iPhone 11 Pro modelleri bunlara ek olarak 512GB gibi devasa bir depolama alanı seçeneği de sunuyor. Artık bu kadar çok hafızaya kimin ihtiyacı olur bilemiyorum ancak, adamlar koymuş, vardır bir bildikleri.

Özetle, yeni iPhone modelleri özellikle fotoğrafçıları memnun edecek gibi görünüyor. Ama eğer iPhone X, XR veya XS modellerine sahipseniz ve psikopatlık derecesinde Apple bağımlığınız yoksa iPhone 11 ne kadar gereklidir bilemedim açıkcası. Ama yok arkadaş, en iyisi olsun, zaten kenarda köşede ne yapacağımı bilemediğim bir birikmişim var diyorsanız, yeni iPhone modellerinden birini satın alabilirsiniz. Çünkü bu telefonlar pahalı, çok pahalı…

Valla benim iPhone 11 için yazacaklarım şimdilik bu kadar. Daha ayrıntılı bilgileri fotografblog.com‘da anlattım. Dilerseniz ordan devam edebilirsiniz. Hayır hayır, sinirlenmedim, sadece param yok, fakirim ben…Yorum (0)
Yorum yazın
Hepsini oku
 

Yorum

Hide Comments
Geri

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Paylaş