Fotoğrafta Odak Uzaklığı Ne Demektir?

Fotoğrafta Odak Uzaklığı Ne Demektir?

Lenslerin üzerlerinde 24-70mm, 18-55mm gibi ifadeleri mutlaka biliyorsunuzdur. Aslında bu değerler, lenslerin sensöre olan uzaklığının mm cinsinden değerini temsil ederler. Odak uzaklığı nedir diye soracak olursanız kısaca; lensin içinden geçen ışık bir noktada birbirleri ile kesişirler. Bu kesişim noktasıdan sensöre olan mesafeye odak uzaklığı denir.

35mm prime bir lens kullanıyorsanız lensin üzerinde gördüğünüz 35mm’nin anlamı, odak noktasının sensöre olan mesafesinin 3,5 cm olmasıdır. Bu yüzden de adı 35mm lenstir zaten. Aynı şey 18-55mm lensler için de geçerlidir. 18mm ile fotoğraf çektiğinizde odak mesafesinin sensöre olan uzaklığı 1,8cm iken, 55mm ile fotoğraf çektiğinizde ise odak mesafesinin sensöre olan uzaklığı 5,5cm olur.

Odak uzaklığının değişmesiyle beraber vizörden bakıldığında görülen alan daralır ya da genişler. Manzara fotoğrafları gibi daha geniş alanların fotoğrafını çekmek istediğimizde daha düşük, 18mm, 24mm gibi değerlerini kullanırken, uzaktaki objeleri çekmek istediğimizde ise daha yüksek olan 135mm, 200mm gibi değerleri kullanmamız gerekecektir.

 

Odak Uzaklığına Göre Lens Çeşitleri

Yapılan araştırmalara göre gözlerimiz 43mm odak uzaklığına sahip bir lensin görüş açısıyla dünyayı görürler. Lens çeşitleri de işte bu varsayım üzerinden yola çıkıp 3 farklı kategoriye ayrılmıştır.

  • 35mm altındakiler Geniş Açı Lensler
  • 35 – 50mm arası Standart Lensler
  • 50mm üzerindekiler Zoom Lensler

Geniş Açı Lensler

35mm altında odak mesafesine sahip olan lensler geniş açı lensler olarak adlandırılırlar ve genellikle doğa, manzara, iç mekan fotoğrafları gibi geniş görüş açışına ihtiyaç duyulan durumlarda kullanılırlar.

Standart Lensler

35mm-50mm arası odak mesafesine sahip olduklarından insan gözünün görüş açısına en yakın olan lenslerdir. Bu yüzden 18-55mm gibi kit lensler bu kategorideki lenslerdir. Daha çok sokak ve genel kullanım için kullanırlar.

Zoom Lensler

50mm üzerinde odak mesafesine sahip olan lenslerdir. Vahşi yaşam, spor, portre fotoğraflarında daha çok kullanılırlar.

Yorum (0)
Yorum yazın
Hepsini oku
 

Yorum

Hide Comments
Geri

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Paylaş