İlk Fotoğraf ve Tarihi 20 Fotoğrafın Hikayesi

İlk Fotoğraf ve Tarihi 20 Fotoğrafın Hikayesi

Fotoğraf tarihinin sadece 200 yıl olduğu düşünüldüğünde, nispeten kısa sayılabilecek bir tarihe sahiptir. Ancak fotoğrafçılığın ilk fotoğraf çekildiği günden bugüne hem donanım, hem de sanatsal anlamda oldukça yol kat ettiğini söylemek çok da yanlış olmaz.

Dilerseniz bu yazımızda fotoğrafın tarihi boyunca nerlerden nerelere geldiğini özel fotoğraflar ile inceleyelim.

Çekilen İlk Fotoğraf – 1826

Tarihde çekilen ilk fotoğraf Joseph Nicéphore Niépce adlı bir mucit tarafından 1826’da Fransa’da çekilmiş. Evinin penceresinden dışarıyı çeken Joseph, dünyanın ilk fotoğrafı için toplam 8 saat pozlama yapmak zorunda kalmış.

İlk İnsan Fotoğrafı – 1838

Louis Daguerre tarafından çekilen bu fotoğraf Paris’de bulunan bir sokağa ait. Fotoğrafa yakından baktığınızda bir ayakkabı boyacısı ile müşterisini görebilirsiniz. Fotoğrafın pozlama süresi birkaç dakika olduğundan bu süre içinde sokaktan geçenler var ise de, fotoğrafda görünmüyor. Fotoğrafda ki iki kişi pozlama süresi boyunca hareketsiz kaldıkları için fotoğrafda çıkarak, tarih boyunca fotoğrafları çekilen ilk insanlar olmaya başarmışlar.

İlk Selfie (Özçekim) – 1839

1839’da Philadelphia’da çekilen bu fotoğraf için, 15 dakika boyunca kameranın karşısında hareketsiz kalarak poz veren Robert Cornelius, bir insanın o zamana kadar çekilen en net fotoğrafını çekmeyi başarmış.

İlk Ay Fotoğrafı – 1940

26 Mart 1840 günü, John W. Draper, New York Üniversitesi’ndeki çatı gözlemevinden ayın ilk fotoğrafını çekti.

Fotoğrafı Çekilen İlk ABD Başkanı – 1843

Amerika Birleşik Devletleri’nin altıncı başkanı John Quincy Adams, fotoğrafının çekildiği ilk başkandı.

İlk Güneş Fotoğrafı – 1845

Fransız Fizikçi Louis Fizeau ve Leon Foucault, 2 Nisan 1845’te güneşin ilk fotoğrafını çekmeyi başardılar. Fotoğrafa yakından bakarsanız, birkaç güneş lekesini görebilirsiniz.

İlk Haber Fotoğrafı – 1847

Foto muhabirliği bu fotoğrafla 1847’de başladı diyebiliriz. Ne yazık ki fotoğrafçının adı bilinmiyor. Fransa’da tutuklanan bir adamı gösteren bu fotoğraf ilk haber fotoğrafı olarak kabul edilir.

Havadan Çekilen İlk Fotoğraf – 1860

  James Wallace Black, ilk hava fotoğrafını 13 Ekim 1860’ta bir sıcak hava balonundan çekti. Bu hava fotoğrafı, Boston kasabasını 2000 metreden gösteriyor.

İlk Renkli Fotoğraf – 1861

İlk renkli fotoğraf James Clerk Maxwell ve Thomas Sutton tarafından 1861’de Londra’da çekilmiş. Sutton DSLR’ın babası olarak da biliniyor.

İlk Şimşek Fotoğrafı – 1882

İlk şimşek fotoğrafı William Jennings tarafından, 2 Eylül 1882’de çekilmiş.

İlk Su Altı Fotoğrafı – 1899

Louis Boutan tarafından çekilen ilk su altı fotoğrafı Fransa’da 1899 yılında çekilmiş. Fotoğraf için poz veren Emil Racovitza, fotoğrafın çekilebilmesi için tam 30 dakika boyunca hareket etmeden bu pozu vermiş.

Uzaydan Çekilen İlk Fotoğraf – 1946

Uzaydan çekilen ilk fotoğraf Dünya’dan 65 km yükseklikte Amerikan V-2 roketinden çekilmiş. Roket Dünya’ya döndüğünde kamera tamamen tahrip olsada, filmleri kurtarmayı başarabilmişler.

İlk Dijital Fotoğraf – 1957

Tarihdeki ilk dijital fotoğraf Russell Kirsch tarından 1957’de çekilmiş. Fotoğrafda ki kişi Russell’ın oğlu Walden’a aitmiş.

Dünyanın Aydan Çekilmiş İlk Fotoğrafı – 1966

Dünya’nın aydan çekilmiş ilk fotoğrafı, NASA’nın Orbiter 1 uydusu tarafından 1966 yılında çekilmiş.

Dünya’nın Tam Aydınlık İlk Fotoğrafı – 1972

7 Aralık 1972’de çekilmiş Dünya fotoğrafı, bilinen en meşhur fotoğraflardan biridir. Astronotlar bu fotoğrafı çektiklerinde Güneş tam arkalarında olduğundan, Dünya’nın tamamını ve şeklini gösteren ilk fotoğraf olarak bilinir.

İlk Kara Delik Fotoğrafı – 2019

Son olarak yakın tarihten bir fotoğraf… 10 Nisan 2019’da Messier 87’nin çekirdeğindeki kara deliği gösteren bu görüntü, fotoğrafı çekilen ilk kara delik olarak tarihe geçmiş oldu.

 

Yorum (0)
Yorum yazın
Hepsini oku
 

Yorum

Hide Comments
Geri

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Paylaş