Shutter Sayısı Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Shutter Sayısı Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Özellikle ikinci el fotoğraf makinesi satın alıyorsanız, dikkat edeceğiz konuların başında, satın alacağınız fotoğraf makinesinin shutter sayısı gelmelidir. Hatta kullanmakta olduğunuz fotoğraf makinesinin de shutter sayısını öğrenmek isteyip, ne kadar ömrü kaldığını shutter sayısına bakarak tahmin edebilirsiniz.Fotoğrafçılar tarafından bu kadar önemli olan Shutter sayısını öğrenmek öyle bir kaç tuşa basılıp kolayca öğrenilecek bir bilgi değil. Ancak sanıldığı kadar zor ve zahmetli de değil. Makalemizde fotoğraf makinenizin shutter sayısını nasıl öğrenebileceğiniz hakkında bilgiler verdik ancak, shutter sayısını nasıl öğrenebileceğimizi anlatmadan önce, dilerseniz shutter sayısının ne olduğundan ve neden bu kadar önemli olduğundan bahsedelim.

Shutter Sayısı Nedir?

En basit tanımı ile shutter sayısı; fotoğraf makinesi ile kaç kare fotoğraf çekildiğini gösterir. Makinenin kullanıldığı ilk andan itibaren, deklanşöre kaç kere basıldığını, dolayısı ile perdenin kaç kere kapanıp açıldığını ifade eder.

Peki perde sayısını bu kadar önemli yapan şey nedir derseniz; her fotoğraf makinesinin türüne ve modeline göre ulaşabileceği en yüksek shutter sayısı bellidir. Fotoğraf makinesinin ömrü de bu sayı ile ifade edilir. Bu sayı genellikle 100bin-300bin shutter arasındadır.

Bu yüzden özellikle ikinci el fotoğraf makinesi satın alanların ilk dikkat ettikleri konu shutter sayısıdır. Shutter sayısı sayesinde makinenin ne kadar kullanıldığını ve ne kadar ömrü kaldığını anlamaya çalışırlar. Aslında ikinci el araba satın alırken kaç kilometrede olduğuna bakmak gibi düşünebilirsiniz.

Ama burda ufak bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum. Shutter sayısının fotoğraf makinesinin ne kadar ömrü kaldığını gösterdiğini söyledik ama; aslında shutter sayısı sınırı geçtiğinde, shutter ömrü biterse fotoğraf makineniz bozulmaz. Sadece ilk günkü gibi net ve kaliteli fotoğraflar çekememeye başlar. Bu durumda fotoğraf makinesini uzman bir teknik servise götürüp basit bir işlemle perdenizi değiştirdiğinizde, fotoğraf makineniz ile fotoğraf çekmeye devam edebilirsiniz.Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Shutter sayısını iki yöntem ile öğrenebilirsiniz. Fotoğraf makineniz ile çektiğiniz en son fotoğrafın ham halini bu iş için hizmet veren internet sitelerine yükleyerek veya bilgisayarınıza kurduğunuz programlar ile shutter sayısını öğrenebilirsiniz. Ancak burdaki sıkıntı şu; web siteleri ve programlar her marka fotoğraf makinesinin shutter sayısını göstermiyor.

Nikon ve Pentax Shutter Sayısı Öğrenme

Online shutter sayısını öğrenme için, Nikon veya Pentax fotoğraf makinesi kullanıyorsanız shutter sayısını en son çektiğiniz fotoğrafın ham halini www.myshuttercount.com internet sitesine yükleyerek öğrenebilirsiniz. Shutter sayınızı internet sitesi üzerinden öğrenmekte sıkıntı yaşarsanız, bu sefer bilgisayarınıza PhotoMe programını kurmanız gerekecek. Programı siteden indirip bilgisayarınıza kurduktan sonra, yine en son çektiğiniz fotoğrafı program ile açarak shutter sayınızı öğrenebilirsiniz.

Canon Shutter Sayısı Öğrenme

Canon fotoğraf makinesi kullanıyorsanız perde sayısını öğrenmek için ücretsiz olarak yayınlanan EOS Info programını kullanmak zorundasınız. Mantık yine aynı, en son çektiğiniz fotoğrafı EOS Info ile açmalısınız.

Sony Shutter Sayısı Öğrenme

Sony fotoğraf makineleri için shutter sayısını öğrenmek istiyorsanız tools science internet sitesine fotoğrafınızın ham halini yükleyerek shutter sayısını öğrenebilirsiniz.

Olympus Shutter Sayısı Öğrenme

Olympus marka makinelerde shutter sayısını öğrenmek için makine üzerinden bir kaç işlem yapmamız gerekiyor. Makineyi açtıktan sonra bellek kartı kapağını da açıyoruz, Play ve OK tuşlarına basarken; sırasıyla ayar tekerinde yukarı, aşağı, sola ve sağa basıyoruz. Ardından deklanşöre tam basıp son olarak ayar tekerini yukarı doğru basarak işlemi tamamlıyorsunuz.Yorum (0)
Yorum yazın
Hepsini oku
 

Yorum

Hide Comments
Geri

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Paylaş