Sokak Fotoğrafçılığı İçin En İyi Lensler

Sokak Fotoğrafçılığı İçin En İyi Lensler

Fotoğrafçılar arasında en çok konuşulan konulardan birisi de şüphesiz sokak fotoğrafçılığı için hangi lensin en iyisi olduğu ve hangilerini kullanmanız gerektiği konusudur. Gerçekten de sokak fotoğrafları çekmekten hoşlanıyorsanız, hangi lensi kullandığınız sizin stilinizi ve kadrajınızı da etkileyeceğinden dolayı oldukça önemlidir.

Sokak fotoğrafçılığı için en doğru lens seçimi için öncelikle lens çeşitlerini, aralarındaki farkları ve kullanım amaçlarını iyice anlamak ve buna göre hangi lensi veya lensleri tercih etmeniz gerektiğine karar vermeniz gerekir.

Fotoğraf makinenizde kullanabileceğiniz lensler, prime lensler ve zoom lensler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Odak uzaklığının değişmesine izin veren, yani zoom yapabildiğiniz zoom lensler ve sabit odak uzaklığına sahip olan prime lensler. Her iki lens türü de sokak fotoğrafçılığı için kullanıldığından, dilerseniz bu lens türlerine biraz daha detaylı bakalım.

Zoom Lensler

 

Zoom lenslerini tüm fotoğrafçılık konularında ve her tür fotoğraf makinesinde kullanabilirsiniz. En büyük avantajları tabiki lens değiştirmenize gerek kalmadan dilediğiniz odak uzaklıkları arasında rahatlıkla zoom yapabilmenizdir.

Piyasada oldukça yaygın bir şekilde kullanabileceğiniz, yüzlerce zoom lens markası ve modeli mevcuttur. En bilinen zoom lensler, fotoğraf makinesini satın aldığınızda yanında verilen 18-55 mm ve 55-300mm gibi tele zoom yapabileceğiniz lenslerdir. Bir adet geniş açılı zoom lens ve tele zoom gibi lens kombinasyonları ile, sokak fotoğrafçılığı da dahil olmak üzere dilediğiniz her fotoğrafçılık konusu rahatlıkla çekebilirsiniz. Böylece sadece 2 adet lens ile hiçbir odak uzaklığını kaçırmadan, sık sık lens değiştirmek zorunda kalmadan dilediğiniz kadrajı oluşturabilir, birbirinden yaratıcı sokak fotoğrafları çekebilirsiniz.

Zoom Lenslerin Dezavantajları

Zoom lens kullanımı sizi tembel bir fotoğrafçı olmaya teşvik eder. Aslında burda anlatmak istediğimiz tembellik sadece fiziki tembellik değil. Kadrajınızı oluşturmak için zoom lens kullandığınızdan, odak uzaklığını durmadan değiştirme ihtiyacı duyarsınız. Bu da sizin daha yaratıcı bir kadraj oluşturmanızı mani olabilir ve fotoğraf çekerken daha az düşünmenizi teşvik eder.

Prime lenslerin sabit odak uzaklıkları olduğundan ister istemez konuyu kadrajınıza sığdırabilmek için daha hareketli olmak zorunda kalırsınız. Bu da bazı durumlarda daha yaratıcı fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir.

Sokak fotoğrafçılığında zoom lens kullanmanın bir başka dezavantajı ise; iletişim eksikliğidir. Zoom lens kullandığınızda konuya fiziki olarak çok fazla yaklaşmanıza gerek olmadığından, konu ile iletişim kurmanıza da gerek yoktur. Bu durum bazı zamanlarda avantajı olsa da, konu sokak fotoğrafı çekmek olduğundan, konunuz ile iletişim içinde olmanız her zaman daha iyi fotoğraflar çekmenizi sağlar.

Prime Lensler

 

Prime lenslerin içinde zoom yapmayı gerektirecek hareketli parçalar bulunmadığından daha az element bulunur. Buda fotoğraflarınızı daha keskin ve canlı çekmenizi sağlar. Ama prime lenslerin en büyük avantajı nedir derseniz; zoom lenslere göre daha açık diyafram değerleri verebilmeleridir.

Orta düzey bir prime lens bile f/1.8 diyafram değerlerini verebilmektedir. Böylece düşük ışık koşullarında fotoğraf çekerken büyük bir avantaj kazanmış olursunuz. Açık diyafram değerlerini kullanabilmek size daha hızlı enstantane ve daha düşük ISO avantajı sağlar ki, bunlar sokak fotoğrafları için önemli konulardır.

Prime lenslerin bir avantajı da; büyük diyafram açıklığı sayesinde zoom lenslere nazaran çok daha iyi bokeh verebilmeleridir. Böylece konunuzu arka plandan çok daha rahat ayırıp, arka planı flu fotoğraflar çekebilirsiniz.

Prime lenslerin dezavantajı yok mu diye soraracak olursanız; sabit odak uzaklığına sahip olmaları dışında aslında yoktur. Zoom lens tercih eden fotoğrafçılar çantalarında 2 lens taşıyarak tüm odak uzaklıklarında fotoğraf çekebilirlerken, prime lens tercih eden fotoğrafçılar bu açığı kapatmak için 3-4 farklı odak uzaklığına sahip prime lens taşımak zorunda kalabilirler. Sık sık lens değiştirmek de prime lens kullanmanın en büyük dezavantajlarındandır.

Eğer sokak fotoğrafçılığı için prime lens kullanmaya karar verdiyseniz, yukarıda bahsettiğimiz prime lenslerin dezavantajlardan dolayı, hangi odak mesafesine sahip prime lensi tercih etmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Sokak Fotoğrafçılığı İçin En Uygun Odak Mesafesi

Sokak fotoğrafçılığı için en uygun odak mesafesi nedir diye sorsanız, çoğu kişiden 50mm cevabını alırsınız. Aslında bu tavsiye her durum için doğru değildir. Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi, hangi lensi kullanacağınız sizin stilinizi de etkileceğinden, doğru odak uzaklığını seçmek biraz da sizin fotoğraf karakteriniz ile de ilgilidir.

Ama durumu teknik olarak açıklamak gerekirse; Full Frame bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız, odak uzaklığı size 1: 1 oranını verir. Yani 50mm, 50mm’dir. Eğer çarpanlı bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız ve çarpanınız 1.6 ise, 50mm size 80mm odak uzaklığını verecektir. Bu durumda çarpanlı fotoğraf makinesi kullananlar 50mm yerine 35mm prime lensleri tercih edebilirler.

35mm Lensler

35mm prime lensler, sokak fotoğrafçıların en çok tercih ettikleri prime lenstir. Bir adım ileri gittiğinizde 50mm gibi, bir adım geriye gittiğinizde ise 24mm gibi kullanabiliyor olmanız çok büyük bir avantajdır. Hele ki f/1.4 bir 35mm lens kullanıyorsanız, sokaklarda inanılmaz fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

50mm Lensler

50mm prime lensler, insan gözünün bakış açısına en yakın lens olduklarından dolayı, sokak fotoğrafçılığında sıkça kullanılan lenslerdir. Siz kullandığınız fotoğraf makinesinin çarpan özelliğine göre, stilinize göre, elinizde bulunan diğer lenslere göre 50mm prime lense ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz.

Geniş Açı Lensler

Sokak fotoğraflarınıza daha fazla hikaye sığdırmak isterseniz, 35mm’den daha geniş açılı bir prime lense ihtiyacınız olacak demektir. Ben de senelerdir 35mm ile fotoğraflarımı çekerken, bir anda 24mm prime lens almıştım. Eğer konunuza yaklaşmaktan çekinmiyorsanız 24mm geniş açılı bir prime lens mutlaka düşünün derim.

 

Tele Lensler

Ne çekerseniz çekin, çantanızda mutlaka bir tele lens bulunması lazım. Ama sokak fotoğrafçılığı için 200mm gibi bir odak uzaklığı sizi konudan uzaklaştıracağı için en fazla 135mm bir lens tercih etmenizi tavsiye ediyorum.

Sokak Fotoğrafçılığı İçin En İyi 5 Lens

Uzun bir yazı oldu farkındayım. Ama elimden geldiğince, dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum. Buraya kadar lensleri, özelliklerini ve kullanım amaçlarını anlattıktan sonra, nihayet sokak fotoğrafçılığında kullanabileceğiniz en iyi lensleri tanıtmaya başlayalım.

Canon Ef 50mm f/1.8 STM

Bu lens abisi Canon 50 mm f/1.8’in güncellenmiş hali. Daha sağlam bir yapıya sahip olan Ef 50mm, eski lensin plastik gövdesinden kurtulmuş. Değişiklikler sadece dış görünüşünde yapılmamış. Eski modele göre çok daha iyi fotoğraflar çekebiliyor. Daha üst seviyede fotoğraflar çekebileceğiniz marka ve model lensler tabiki bulunuyor ancak, çok pahalılar. Canon EF 50mm f/1.8 STM bu fiyata alınabilecek en iyi lenslerden diyebiliriz. Artıları

  • 0.35m minimum odak mesafesi.
  • 7 bıçaklı diyafram halkası sayesinde daha iyi bokeh.
  • Fiyatının uygun olması.
  • Kompakt ve hafif olması.

Nikon 50mm f/1.8 G

Nikon fotoğraf makinesi kullanıyorsanız ve 50mm odak uzaklığında uygun ve iyi fotoğraflar çekebilen bir lens arıyorsanız, ilk tercih etmeniz gereken modeldir Nikon 50mm f/1.8 G. Üzerinde bulunan otomatik odak motoru sayesinden oldukça net fotoğraflar çekmenizi sağlayan 50mm f/1.8 G, benim de sahip olduğum ilk prime lenstir. Artıları

  • Düşük ışıkta çok iyi sonuçlar verebiliyor.
  • Fiyatının uygun olması.

Sigma 35mm f/1.4 Art

İşte benim favori lensim. İster Nikon kullanın, ister Canon, sokak fotoğrafçılığı için alınabilecek en iyi lens. Yaklaşık 4 senedir sokak fotoğraflarımı 24mm f/1.4 Art ve 35mm f/1.4 Art ile çekiyorum. Art serisinin genel özelliği olmakla birlikte, 35mm f/1.4 Art inanılmaz derece keskin bir lens. Hızlı netlemesi ve canlı renkleri ile, bütçe konusunda bir sıkıntınız yok ise, kesinlikle tercih etmeniz gereken bir lens Sigma 35mm f/1.4 Art.

Sigma 135mm f/1.8 Art

Aynen Sigma 35mm f/1.4 Art serisi lens için söylediklerim Sigma’nın 135mm lensi için de geçerli. Lens inanılmaz derecede keskin ve hızlı. Yaklaşık 3 senedir kullandığım lens, daha bir kere beni mahçup etmedi. Ancak söylemem gerek; Sigma’nın 135mm lensini tercih etmemde ki sebeblerden birisi de Nikon kullanıcısı olmam. Nikon’un 135mm odak aralığında yeni nesil bir lensi bulunmuyor. Canon kullanıcıları için durum aynı değil. Sokak fotoğrafçılığı için 135mm ihtiyacınız var ise; Canon EF 135 mm f/2L USM lens de işinizi görecektir. Ayrıca sokak fotoğrafçılığına meraklıysanız, “Sokak Fotoğrafçılığına Giriş Rehberi” makalemizi de okumanızı tavsiye ediyoruz. Işığınız bol olsun.

Yorum (0)
Yorum yazın
Hepsini oku
 

Yorum

Hide Comments
Geri

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Paylaş