Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Stok Fotoğrafçılığı Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Fotoğraf çekerek para kazanmak için tercih edebileceğiniz kanallardan birisi de stok fotoğrafçılığı. Çektiğiniz fotoğrafları stok sitelerine yüklemek, en çok merak edilen internet üzerinden para kazanma yöntemlerinden birisidir.

Son yıllarda stok sitelerinin yaygınlaşması ile birlikte, ciddi ve kararlı bir çalışma ile fotoğraflarınızı satarak çok iyi paralar kazanabilirsiniz. Kaldı ki artık bu tarz sitelere sadece fotoğraf değil, video, vektör veya illüstrasyon konularındaki çalışmalarınızı da yükleyerek para kazanabiliyorsunuz.Her konuda olduğunu gibi, stok sitelerinde fotoğraf satarak para kazanmanın da dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Dilerseniz stok fotoğrafçılığı nedir, nasıl yapılır, nasıl para kazanılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir gibi dikkat etmeniz gereken konuları anlatmaya başlayalım.

Stok Fotoğraf Nedir?

 

Ajanslar, internet siteleri veya şirketler basılı materyallerde veya dijital platformlarında kullanmak için fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Dijital dünyanın gelişmesi sayesinde daha önce profesyonel fotoğrafçılara yüksek ücretler ödenerek satın alınan fotoğraflar, artık stok sitelerisayesinde daha ucuz bir maliyet ve binlerce seçenek içerinden zahmetsizce satın alınabiliyor.

Günümüzde stok fotoğrafçılık siteleri o kadar yaygınlaşmış durumdadır ki; blog yazarları, şirketler ve ajanslar, ihtiyaç duydukları fotoğrafların büyük bir çoğunluğu stok sitelerinden satın alıyorlar. Siz de bu pastadan pay almak için fotoğraflarınızı stok sitelerine yükleyebilirsiniz. Stok sitelerine yüklediğiniz fotoğraflar kurallara uygun ve sitelerinin belirledikleri standartların üstündeyse yayınlanmaya başlanır. Burada dikkat edilecek olan husus; yüklediğiniz fotoğrafların gerçekten kaliteli olması gerektiği. Öyle her aklınıza gelen fotoğrafı stok sitelerine yükleyemiyorsunuz.

Stok Fotoğraf Siteleri

 

Öncelikle fotoğraflarınızı yükleyebileceğiniz, en çok tercih edilen ve bilinen stok fotoğraf siteleri tanıtarak başlayalım. Deposit PhotosShutterStockistockphoto.comFotolia, Dreamstime, Stockxpert ve 123RF siteleri stok fotoğrafçılık için en çok kullanılan sitelerdir. Stok fotoğrafçılığı sitelerine üye olduktan sonra fotoğraflarınızı yükleyip, satmaya başlayabilirsiniz. Ancak her sitenin kendine has üyelik koşulları mevcuttur. Öncelikle bu koşulları yerine getirmelisiniz. Bazı sitelere üye olmak için bir mail adresi yeterliyken, bazıları daha önce çektiğiniz fotoğrafları görmek isteyebilirler.

Üyelik koşullarını yerine getirip, üye olmayı başardıktan sonra, iş-ofis fotoğrafları, şehir fotoğrafları, moda fotoğrafları, doğa ve hayvan fotoğrafları, yemek fotoğrafları, spor fotoğrafları, teknoloji fotoğrafları, sağlık sektörü fotoğrafları ve gezi-seyahat fotoğrafları gibi kategorilerde çektiğiniz fotoğraflarınızı paylaşabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılık Ne Kadar Kazandırır?

Stok sitelerinde satılan her fotoğrafınızdan sitenin belirlediği oranda bir komisyon alırsınız. İlk zamanlarda satılan fotoğraflar için aldığınız komisyon daha azken, satışlarınız arttıkça alacağınız komisyon da kazanacağınız para da artacaktır.Fiyatı belirleyen etkenlerden biri de fotoğrafınızın boyutudur. Fotoğrafınızın megapiksel olarak boyutu ne kadar yüksek olursa, baskı boyutlarda artacağı daha pahalıya satılır. Bu yüzden fotoğraflarınızı fotoğraf makinenizin çekebildiği en yüksek çözünürlükte çekmeye özen gösterin.

Stok Fotoğraftan Ne Kadar Para Kazanırım?

 

Stok sitelerinden para kazanmak için yüklediğiniz fotoğrafların alıcılar tarafından fark edilecek kadar orijinal ve kaliteli olması çok önemlidir. Ayrıca gündemi de yakından takip etmeniz, fotoğraflarınızın satın alınma şansını artıracaktır. Örneğin; Ramazan ve Kurban Bayramları döneminde, dini bayramlar ile ilgili göreseller yükleminiz gibi ufak tefek ayrıntıları değerlendirmeniz gerekir.

Stok Fotoğrafçılığı siteleri global bir pazar olduğundan, rekabet de çok yüksektir. Bu yüzden global pazara uygun görseller yüklemenin yanında, daha yerel konuları içeren görseller yükleyerek de satış şansını artırmayı deneyebilirsiniz. Yüklediğiniz fotoğrafın konusu, boyutu dışında teknik anlamda başarılı olması da satın alınmasını kolaylaştıran etkenlerdendir.

Yükleyeceğiniz fotoğrafların yüksek çözünürlükte olmasına, eğer ürün çekmişseniz, ürünün temiz ve net çıkmasına, model çekmişseniz konuya uygun poz vermiş olmasına ve fotoğrafınızın yüklediğiniz stok sitesinin belirlediği kriterlere uygun olarak düzenlenmiş olmasına dikkat edin. Tüm kriterleri yerine getirip, en iyi fotoğrafınızı paylaşsanız bile, aşmanız gereken bir konu daha var; “fark edilebilirlik”. Arama sonuçlarında fotoğrafınızın alıcılar tarafından fark edilebilmesi için, fotoğrafınızın yaratıcı, dikkat çekici ve orijinal olmasına özen göstermelisiniz. Alıcılara cazip gelen ve satın almaya teşvik edici kadrajlar ve konular sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Tüm bu kriterleri yerine getirdiyseniz zamanla fotoğraflarınıza mutlaka alıcılar çıkacaktır. Satış yaptıkça kendinizi ve fotoğraflarınızı geliştirmek adına donanım ve ekipman yatırımı yapabilir, eğitimlere katılabilirsiniz. Stok fotoğrafçılık sitelerinde satış yaparak ayda 100.000 TL’nin üzerinde satış yapan fotoğrafçıların olduğunu ve bir kere uğraşıp, kriterlere uygun yüklediğiniz görseller üzerinden ömür boyu satış yapıp sürekli gelir kaynağı kazanabileceğinizi unutmayın.

Stok Fotoğraf İçin Gerekli Ekipmanlar Nelerdir?

 

Stok fotoğrafçılığı için kalite çok önemli olduğundan, kullandığınız ekipmanların da belirli bir standartın üzerinde olması gerekir. Bu yüzden profesyonel fotoğraf makinesi ve ekipmanlarına sahip olmanız önemli. Fotoğraflarınızı stüdyoda veya evinizde çekiyorsanız, bir kaç farklı renkte arka plan ve fotoğraflarınızın kalite ve profesyonel görünmesi için de stüdyo ışığı satın almanız da yararlı olacaktır.

Tüm bu ekipmanların dışında, fotoğraf düzenleme bilginizin de iyi olması gerekir. Mutlaka Photoshop ve Lightroom gibi fotoğraf düzenleme programlarını kullanabiliyor olmanız lazım. Yazının başından beri, fark ettiyseniz, stok fotoğrafçılığı için önerdiğimiz hemen her şey için önemli, gerekli diyoruz. Çünkü stok fotoğrafçılığı sektöründe rekabet çok fazla. Diğer fotoğrafçılar arasından sıyrılmak için farklı ve özgün işler çıkarmanız şart.

Ama şunu da unutmamak lazım; Bu sektörde de her sektörde olduğu gibi yaptıkça, çalıştıkça, çabaladıkça kendinizi ve gözünüzü geliştirirsiniz. Bu nedenle durmadan analiz etmek, çözüm üretmek, gözlemlemek ve bunların ışığında kendinizi geliştirmek önemli.Yorum (0)
Yorum yazın
Hepsini oku
 

Yorum

Hide Comments
Geri

This is a unique website which will require a more modern browser to work!

Please upgrade today!

Paylaş